KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ HEREKE BORUSAN YERLEŞKESİ

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın 1999 Körfez Depremi’nden etkilenen Kocaeli Üniversitesi’ne destek girişimi, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kocabıyık’ın Kocaeli Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu ziyareti ile başlamıştır. Girişim, Hereke’de iki öğrenci yurdu ile bir yüksekokul binasının yapımını Vakfın üstlenmesiyle sonuçlanmış ve yatırım alanının adı, Kocaeli Üniversitesi Hereke Borusan Yerleşkesi olarak belirlenmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Hereke Borusan Yerleşkesi, 3552 metrekare arsa üzerinde kurulu üç üniteden oluşmaktadır. Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu’nun yanı sıra okulda öğrenim görecek öğrencilerin barınma problemleri de düşünülerek aynı yerleşke içinde 108 kız, 108 erkek kapasiteli öğrenci yurtları yaptırılmıştır. Zehra Nurhan Kocabıyık Kız Öğrenci Yurdu ile Asım Kocabıyık Erkek Öğrenci Yurdu, üçer kişilik ahşap mobilyalı, halı kaplı müstakil banyolu odaları ve yemekhanesi ile öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

Dört derslik, üç meslek ve bir bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, 170 kişilik konferans salonu ve kantini de içeren Meslek Yüksekokulu’nda 2001–2002 öğretim yılında başlayan Yapı Donatımı Teknolojisi Programı, o tarihte Türkiye’de kendi alanında bir ilk olma özelliği taşımaktaydı. 2003–2004 öğretim yılından itibaren gelişen imkânlar doğrultusunda bugün okulda makine ve inşaat programları da açılarak eğitim ve öğretime devam edilen okulda, her üç programda da I. ve II. öğretim (gece) programları bulunmaktadır.

İki milyon ABD Doları’na mal olan proje Borusan Grubu’na bağlı şirketlerin desteği ile Borusan Grubu çalışanlarının, Borusan’ın yerli ve yabancı müşterilerinin ve Borusan dostlarının 310 bin ABD Doları tutarındaki katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Hereke Borusan Yerleşkesi’nin internet sitesi için tıklayınız

 

FOTOĞRAFLAR